کد خبر : 208638
تاریخ انتشار : شنبه 20 اسفند 1401 - 19:39

موارد استفاده از روغن‌های صنعتی در ماشین‌آلات راه‌سازی

موارد استفاده از روغن‌های صنعتی در ماشین‌آلات راه‌سازی

  ماشین‌آلات راه‌سازی نقش بسیار مهمی در بخش راه و ترابری دارند. این دستگاه‌ها به روانکارهایی نیاز دارند که بتوانند شرایط مناسبی را برای قطعات متحرک ایجاد کنند. روغن‌های مخصوص ماشین‌آلات راه‌سازی از با کاهش دما و پاک‌سازی قطعات مختلف در این تجهیزات، باعث افزایش راندمان آن‌ها می‌شوند. این مطلب، اطلاعاتی را درباره ماشین‌آلات راه‌سازی

 

ماشین‌آلات راه‌سازی نقش بسیار مهمی در بخش راه و ترابری دارند. این دستگاه‌ها به روانکارهایی نیاز دارند که بتوانند شرایط مناسبی را برای قطعات متحرک ایجاد کنند. روغن‌های مخصوص ماشین‌آلات راه‌سازی از با کاهش دما و پاک‌سازی قطعات مختلف در این تجهیزات، باعث افزایش راندمان آن‌ها می‌شوند.

این مطلب، اطلاعاتی را درباره ماشین‌آلات راه‌سازی و روانکارهای مناسب آن‌ها ارائه می‌دهد؛ با ما همراه باشید.

 

روغن‌های ماشین‌آلات راه‌سازی

طیف گسترده محصولات روانکار صنعتی، کاربردهای صنعتی مانند چرخ‌دنده‌ها، کمپرسورها، توربین‌ها، بلبرینگ‌های ژورنال، هیدرولیک، دوک‌ها و غیره را برآورده می‌کند.

انواع مختلفی از روان‌کننده‌های کمپرسور برای کمپرسورهای رفت و برگشتی و همچنین کمپرسورهای گریز از مرکز وجود دارد. مجموعه روانکارها همچنین شامل روغن‌ها و گریس‌های متعدد دیگری برای برآوردن نیازهای روغن‌های برش در کارگاه‌های تراشکاری کوچک، روغن‌های نورد در کارخانه‌های فولاد و سیالات انتقال حرارت در صنایع غذایی و نساجی است.

ماشین‌آلات راه‌سازی برای ساخت و ایجاد راه‌های ایمن و استاندارد استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها از ماشین‌های سنگین مانند انواع لودر، غلتک، بیل مکانیکی گرفته تا ماشین‌های سبک و ابزارآلات کارگاهی، همگی به روانکارهایی برای افزایش بازدهی و عملکرد نیاز دارند. به همین دلیل کارشناسان تعمیر و نگهداری، از انواع روغن مخصوص ماشین‌آلات راه‌سازی استفاده می‌کنند.

این روغن‌ها فرمولاسیون‌ها و ترکیبات خاصی دارند که می‌توانند به سادگی شرایط مناسبی را برای کارایی بهتر این تجهیزات آماده کنند. روغن مناسب برای ماشین‌آلات راه‌سازی با کاهش اصطکاک موجود بین قطعات متحرک، برخورد این قطعات را به حداقل ممکن می‌رساند. بنابراین قطعات ماشین‌آلات می‌توانند مدت‌زمان بیشتری عمر کرده و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کم کنند. سه مورد از برترین روانکارهای صنعتی سال ۲۰۲۲ را در این صفحه مشاهده کنید.

 

ویژگی روغن مخصوص ماشین‌آلات راه‌سازی

ماشین‌آلات راه‌سازی معمولاً در شرایط بسیار سخت فعالیت می‌کنند و احتمال بروز هرگونه آلودگی در این شرایط وجود دارد. همچنین فشار و دمای زیادی به قطعات تجهیزات وارد می‌شود. به همین دلیل استفاده از روغن مخصوص و مناسب ماشین‌آلات راه‌سازی یک امر بسیار حیاتی است. مهم‌ترین ویژگی این روغن‌ها، ایجاد روانکاری مناسب برای عملکرد بهینه‌تر قطعات است.

قطعات فلزی متحرک سیستم، در همه نقاط این ماشین‌ها روانکاری می‌شوند و می‌توانند در شرایط بهتری به فعالیت خود ادامه دهند. لازم به ذکر است که ماشین‌آلات راه‌سازی در حین انجام فعالیت، حرارت خیلی زیادی تولید می‌کنند و این حرارت دما را افزایش می‌دهد و اگر کنترل نشود، خسارت‌های مختلفی را به قطعات سیستم وارد می‌کند. یک روغن باکیفیت برای ماشین‌آلات راه‌سازی به سادگی می‌تواند این حرارت را منتقل کنند و تجهیزات را خنک نگه دارد. برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد روانکارها کلیک کنید.

علاوه بر موارد بیان‌شده، روغن مخصوص ماشین‌آلات راه‌سازی در فشارهای بسیار بالا به سادگی کار می‌کند و قطعات در برابر فرسودگی، ساییدگی، خوردگی و زنگ به خوبی محافظت می‌شوند. البته باید گفت که این موارد تنها بخشی از کارایی‌های یک روغن ماشین راه‌سازی مناسب است. از دیگر خصوصیت‌های این روغن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویسکوزیته مناسب
 • پیشگیری از اکسیداسیون قطعات
 • آب‌بندی مناسب
 • کاهش آلودگی‌ها
 • جداسازی مناسب آب و روغن

 

آشنایی با ترکیبات انواع روغن مخصوص ماشین‌آلات راه‌سازی

روغن مخصوص ماشین‌آلات راه‌سازی نیز مانند تمامی روانکارهای صنعتی دیگر استفاده می‌شود که دارای ۲ قسمت و ترکیب هستند؛ قسمت اول آن‌ها که بخش زیادی از تجهیزات را به خود اختصاص می‌دهد، روغن‌های پایه هستند. قسمت دوم نیز وظیفه اضافه کردن خواص و ایجاد تفاوت در ویژگی و عملکرد نهایی را به عهده دارد. این نوع مواد که با نام مواد افزودنی شناخته می‌شود، باعث تفاوت در روغن‌های مختلف ماشین‌آلات راه‌سازی می‌شوند.

از مهم‌ترین مواد افزودنی مربوط به روغن‌های مخصوص ماشین‌آلات راه‌سازی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع بهبوددهنده درجه ویسکوزیته
 • افزودنی ضد اکسیداسیون
 • افزودنی ضد کف
 • افزودنی پایدار در برابر سایش
 • افزودنی‌های جلوگیری از خوردگی
 • افزودنی‌های مخصوص کاهش و رفع فشار
 • افزودنی‌های پاک‌کننده و رفع ذرات معلق

روغن‌های مخصوص ماشین‌آلات راه‌سازی از لحظه شروع به کار، دائماً در معرض اکسیداسیون و تجزیه حرارتی هستند. به همین دلیل روغن پایه در این سیالات، پس از انجام عملیات شروع به آلوده شدن می‌کند و کیفیت خود را به تدریج از دست می‌دهد. از طرف دیگر با گذشت زمان، مواد افزودنی که در ترکیبات روغن‌ها وجود دارد، کم‌کم از بین می‌روند. به عنوان مثال، افزودنی‌های پاک‌کننده و تمیزکننده ذرات، ظرفیتی مشخص و محدودی برای جذب آلودگی و معلق نگه‌داشتن ذرات دارند.

به همین دلیل، بعد از طی عمر مفید روغن، باید هرچه سریع‌تر برای تعویض آن اقدام کنید؛ در غیر این صورت تجهیزات سیستم دچار آسیب‌های جدی می‌شوند و مشکلات دیگری را نیز به دنبال خواهند داشت.

 

سیاه شدن روغن ماشین‌آلات راه‌سازی

برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند روغن‌های سیاه شده باید به سرعت عوض شود، این دیدگاه چندان درست نیست. در دوران کاربرد و استفاده از روغن در ماشین‌آلات راه‌سازی، سیاه شدن آن پیش از زمان معمول، احتمالاً به خاطر قدرت بالای آن در پاک‌سازی آلودگی‌ها و معلق نگه‌داشتن دوده‌های ناشی از احتراق درون آن است.

به عبارت دیگر، اگر رنگ روغن بعد از استفاده طولانی‌مدت سیاه شود، باید نگران شد، چون این بدان معنی است که این روغن قدرت لازم را برای جذب و معلق نگه‌داشتن آلودگی‌ها ندارد. در این حالت آلودگی‌های ایجادشده بر روی قطعات مختلف موتور می‌ماند و به مرور زمان ته‌نشین می‌شود و در نهایت باعث جلوگیری از انتقال دمای بالا، فرسودگی، روغن‌سوزی و کاهش قدرت موتور خواهد شد.

 

روغن مخصوص انواع ماشین‌آلات راه‌سازی باید بتواند تمامی آلودگی‌ها و دوده‌های ناشی از احتراق را از بین ببرد. این ماشین‌آلات در عملیات با شرایط سخت کار می‌کنند؛ بنابراین روغن مورد استفاده در آن‌ها نیز باید تحمل فشار و دمای بالا را نیز داشته باشد. یک روغن مخصوص ماشین‌آلات راه‌سازی مواد افزودنی‌های مختلفی دارد و بر این اساس خواص و ویژگی‌های متنوعی ایجاد می‌کند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مقالات نمونه رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح